BLOG

Jak wykonać zdjęcia towarów, żeby sprzedawały?

Dobra fotografia może wyrazić więcej niż setki słów. Dotyczy to również fotografii produktowej – profesjonalne zdjęcie produktu zachęca klienta do nabycia towaru. Działa to także w drugą stronę – niedbale zrobiona, źle oświetlona grafika może skutecznie odrzucić użytkownika, nawet gdy sam produkt cechuje się najwyższą jakością. Jak robić zdjęcia produktów, by działały one na nabywcę, zachęcając go do zakupów?

Jak zrobić zdjęcie na białym tle?
Powszechnie uznaje się, że najlepsze fotografie do wykorzystania w e-sklepach albo serwisach aukcyjnych w internecie to zdjęcia na białym tle. Pozwalają one w naturalny sposób przedstawić wszystkie detale oraz zalety produktu. Dają możliwość wiernego odwzorowania kolorów, wyrazistego zaprezentowania wyglądu towaru oraz uzyskania łagodnych cieni. Sprawiają wrażenie prostoty, skupiają uwagę odbiorcy na produkcie, doskonale go eksponując.
Czy można wykonać dobrej jakości zdjęcie produktu na białym tle w warunkach domowych, nie dysponując przy tym profesjonalnym sprzętem fotograficznym? Jest to możliwe, a efekt może być bardzo zadowalający, jednak należy pamiętać o kilku aspektach. W jaki sposób więc to zrobić?
Na początek trzeba zadbać o białe tło. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się wyprasowane białe prześcieradło dobrego gatunku albo duża kartka papieru (najlepiej brystol). Przydatny okaże się również biały stół albo ściana. Jeśli zależy ci na redukcji cieni, potrzebujesz blendy. Można ją zrobić samodzielnie np. z kawałka styropianu, srebrnej folii aluminiowej albo białego kartonu. Tak przygotowane elementy umieść jak najbliżej okna, unikając jednak bezpośrednich promieni słońca.
Przedmiot połóż na przygotowanym wcześniej jasnym tle, a blendę umieść po przeciwnej stronie okna w taki sposób, aby odbijała ona światło. Aparat ustaw poziomo nad fotografowaną sceną. Aby zadbać o proste linie, postaraj się trzymać urządzenie stabilnie. W ten sposób możesz wykonać przyzwoitej jakości zdjęcie produktu, które wykorzystasz np. na platformie aukcyjnej albo w lokalnym serwisie z ogłoszeniami.

Jak robić zdjęcia do sklepu internetowego?
Dobre zdjęcie produktu wykorzystane w sklepie internetowym wymaga już więcej pracy, jak również bardziej specjalistycznego sprzętu. Do jego wykonania przyda się m.in. dobrej klasy aparat, statyw, profesjonalna blenda, stół i namiot bezcieniowy, lampa, a także program graficzny do obróbki grafiki rastrowej (np. Photoshop).
Wykonując fotografie produktowe do e-sklepu, bardzo istotną kwestię stanowi odpowiednie oświetlenie do zdjęć. Zdjęcia najlepiej robić w ciągu dnia, możliwie najbliżej okna, co pozwala uzyskać dużo miękkiego, białego światła w kadrze. Jeżeli posiadasz wiele podobnych przedmiotów (np. z jednej kolekcji), zadbaj o to, aby kadry były powtarzalne, a same grafiki podobne do siebie. W tym celu zachowaj np. tę samą odległość aparatu od produktu, ustawienie przedmiotu, kąt fotografowania itp.

Pamiętaj, że klient kupujący produkt przez internet, nie ma możliwości jego dotknięcia, powąchania, sprawdzenia faktury czy twardości. Dlatego też najlepiej, aby profesjonalna fotografia oddziaływała na wszystkie jego zmysły. Powinna szczegółowo przedstawiać detale produktów, a także prezentować towar z różnych stron, aby klient był świadomy, jak przedmiot wygląda w całości. Możliwość obejrzenia najmniejszych elementów to sprawa szczególnie ważna, jeśli sprzedajesz produkty ręcznie robione, biżuterię czy też towary luksusowe, w których precyzja detali stanowi niezwykle istotny aspekt.